İklimlendirme Sistemlerinde Haberleşmeli Termostatların Faydaları

İklimlendirme Sistemlerinde Haberleşmeli Termostatların Faydaları

İklimlendirme sistemlerinin tarihçesine baktığınızda, buluşu yapan kişinin kim olduğu konusunda farklı fikirler olsa da ilk iklimlendirme kontrol enstrümanı hakkında büyük çoğunluk fikir birliği içindedir:

Termostat. İstenilen sıcaklığa ulaşılınca, devreyi açıp kapamak üzerine kurulu bu cihaz, zaman içinde yaşadığımız teknoloji gelişimden nasibini almış ve daha sofistike ürünlere dönüşmüştür. Bir süre önce sadece istenilen sıcaklığı üzerindeki bir pottan ayarladığımız termostatlar, şimdilerde Wi-Fi ile cebimizdeki bir aplikasyon aracılığıyla zaman ve sıcaklık ayarı yapabildiğimiz, çok uzaklarda bile olsak ortam koşullarını öğrenebildiğimiz bir cihaz- sistem haline gelmiştir.

İklimlendirme termostat ürün gamının önemli bir parçası da ticari binalarda yoğun olarak gördüğümüz fan coil sistemlerini kontrol etmek için kullanılan fan coil termostatlarıdır.

İklimlendirme Otomasyonunda Haberleşme

Merkezi bir otomasyon sistemi ile haberleşerek çalışan fan coil termostatları genellikle Modbus, BACnet veya KNX haberleşme protokollerinden birini barındırıyor. Haberleşmenin de zaman içinde kablosuz haberleşmeye evirilmesi beklense de güvenlik açıkları ve yatırım maliyetleri konularında iyileşmeler tamamlanana kadar kablolu haberleşme krallığını koruyacak gibi duruyor.

Kendi kendine çalışan fan coil termostatlarınızı, haberleşmeli olanlarla değiştirmek için 3 sebep:

1.Arttırılmış Konfor

Sabah ofise geldiğinizde iklimlendirme sisteminin çalışıp ortamı istediğiniz sıcaklığa getirmesi kendi başına çalışabilen – stand alone- termostatın zaman programı ile mümkündür. Fakat katılacağınız toplantı 3. kattaki 302 numaralı toplantı odasındaysa ve bu kata sadece toplantıya katılmak için geliniyorsa, haberleşmeli bir termostata ihtiyacınız var demektir. Siz toplantıya gittiğinizde odanın sıcaklığının uygun seviyeye getirmek için sistemin önceden çalışmaya başlaması için merkezi otomasyon takvimine kaydedilmiş olması yeterlidir.

2. Enerji Tasarrufu

Ofis ve ortak kullanım alanları boşaldığında, sahipsiz kalan fan coil üniteleri çalışmaya devam eder ve kat görevlisinin kata gelmesine kadar çalışmaya devam ederler. Bu da hem enerji israfına hem de yüksek enerji faturalarına sebep olur. Oysa uzaktan erişim ile açık kalan fan coilleri merkezden kolayca kapatabiliyor olmak, cihazların yanına gitmek için gereken zamanı dahi harcamadan tasarruf edilmesini sağlar.

3. Kolay İşletme

Termostatların teknik servis menüsünden parametrelerde değişiklik yapma ihtiyacı ortaya çıktığında tek tek her biri bir teknisyenin müdahalesine ihtiyaç duyar. Oysa Bina Otomasyon sistemine bağlı olan termostatlar, bütün binayı dolaşmadan veya başka bir şehirdeki mağazaya gitmeye gerek kalmadan güncel parametre değerlerine ayarlanabilir. Parametre menüsünde değişiklik ihtiyacının ötesinde ve daha karmaşık durumlar da düşünülebilir. Örneğin; bir plazada bulunan 100 farklı firmanın çalışanlarının, pandemi dolayısıyla kısa ve esnek çalışma modellerinin hayata geçirilmesi sonucunda bambaşka saatlerde ofise geldiği senaryodur. Hem ofisi kullananların konforunu arttırmak hem de tesis hizmeti veren firma çalışanlarının müşterilerinin değişen çalışma saati taleplerine hızlı ve kolay cevap vermesini sağlayan çözüm, merkezi otomasyon ile haberleşen termostatlar olacaktır.

Smallart Haberleşmeli Termostatlar

Bu saydığımız avantajları Smallart haberleşmeli 3035 dokunmatik tuşlu fan coil termostat ürünleri ile rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Smallart 3035 FCU termostalar BACnet MS/TP ve Modbus RTU haberleşmeli modellere sahiptir. Bunun yanı sıra:

  • 3 kademe veya EC Fan kontrollü modeller
  • On/Off veya 0-10V vana kontrollü modeller
  • Konfigüre edilebilir seçenekli ekran kilidi
  • Pencere kontağı, harici sensör vb. olarak kullanılabilen üniversal giriş
  • Changeover sensörü aracılığıyla otomatik ısıtma/soğutma değişimi
  • Alt üst sıcaklık limitlemesi
  • Sıva Altı Montajlı (Standart AB kutu) Tasarım
  • Şık tasarımı, siyah/beyaz renk seçeneği, modüler yapısıyla tercih edilmektedir.

Daha fazlası için: www.smallart.com.tr & https://youtu.be/sjNfQbfMwcI