2023’te Öne Çıkacak Teknoloji Trendleri

Teknolojinin gelişim hızı her geçen sene katlanırken gerek sosyal hayatta gerekse iş dünyasında hangi teknolojilerin öne çıkacağını ve buna bağlı olarak öncelikli yatırım alanlarını tespit etmek zorlaşıyor. Teknolojik yeniliklerin uygulama alanlarının büyük bir hızla çeşitlenebilmesi ve alışılmış sistemleri alt üst edebilmeleri nedeniyle, günümüzde fırsatlara olduğu kadar risklere karşı da hazır olabilmek büyük önem taşıyor.

Takip Edilmesi Gereken 5 Teknoloji Trendi

1- Datafication

Big data (büyük veri) kadar sık duymasak da uygulamaları çoktan hayatımızı şekillendirmeye başlayan trendlerden biri Datafication. Temel olarak insan davranışlarını ve insanlar arasındaki her tür etkileşimi veriye dayalı bir sayısallaştırma modeliyle ele alan Datafication, süreç ve hizmetlerin optimizasyonundan başlayarak yüksek isabetli tahmin becerileriyle ekonomiden sağlığa, sosyal hizmetlerden çalışan/müşteri memnuniyetine kadar  pek çok alanda planlama ve iyileştirme olanakları sunuyor.

2- Robotic Process Automation (RPA)

Robotik süreç otomasyonu sanayi devrimini ortaya çıkaran makineleşmenin geldiği son nokta olarak değerlendirilebilir. İnsan gücüne dayalı ekonomiyi tümüyle değiştiren makineleşmenin yarattığı etkiye benzer olarak, RPA günümüzde insanların üstlendiği çok tekrarlı ve insan hatasına açık pek çok işlemi yapay zekânın yürütmesi ilkesine dayanıyor. Bankacılık, finans, müşteri hizmetleri, perakende, e-ticaret gibi pek çok sektörde yoğun biçimde kullanılan RPA için yapılan yatırım ve harcamalar 2022’de 3,6 milyar dolar seviyesindeyken, 2030’da 30 milyar dolara ulaşması bekleniyor. 

3- Dijital Güvenlik

On yıl öncesine kadar bazılarımızın İnternet’ten alışveriş yapmayı güvenli bulmadığını hatırlıyor musunuz? Oysa bugün Blockchain, NFT, Metaverse gibi son derece kapsamlı ve sofistike dijital ortamlardan ve varlıklardan bahsediyoruz. Üstelik her noktadan birbirine bağlanabilen bir ekosistem içindeyken tek bir güvenlik açığı kişiler ve kurumlar için altından kalkılamayacak sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle 2023’te ve büyük olasılıkla takip eden yıllarda dijital güvenlik teknolojileri en popüler trendlerden biri olmaya devam edecek gibi görünüyor.

4- Yeni ve Temiz Enerji Çözümleri

Teknolojinin gelişimi, endüstriyel üretimin yarattığı kirlilik, nüfus artışı vb. etmenlerin sonucu olarak Dünya ağır bir yükle baş etmek zorunda. İklim değişikliği, kuraklık, küresel ısınma gibi sorunlar ortaya çıktıkça, insanlık enerji ihtiyacını daha temiz ve verimli yollarla karşılama zorunluluğu ile yüzleşiyor. Gerek kamu gerekse özel sektör tarafından “temiz enerji” giderek artan bir ciddiyetle ele alınıyor ve okyanus dalgalarından elektrik üretmek gibi yenilikçi teknolojiler hayatımıza giriyor.

5- Kuantum Bilgisayarlar

Süper bilgisayarlar inanılmaz büyüklükteki verileri işleyerek çok zorlu sorunları çözmemize yardım ediyorlar ama artık onların da devri kapanmak üzere. Veri toplama ve saklama becerimiz arttıkça bunları işlemek ve ortaya çıkan yeni sorunları daha da karmaşık modellerle ele almak bilgisayar teknolojisini bir kısır döngüye sokmak üzere. Bu döngüyü kıracak olansa kuantum mekaniği prensipleriyle çalışan ve süper (kapasitesi çok yüksek olsa da standart donanım ve teknoloji kullanan) bilgisayarlarla kıyaslandığında yüzlerce hatta binlerce kat daha hızlı ve sofistike kabiliyetlere sahip kuantum bilgisayarlar olacak.