Damper Motoru Çalışma Prensipleri ve Uygulama Alanları

Damper Motoru Nedir?

Damper; bir kanal, baca, VAV kutusu, klima santrali vb. hava işleme biriminin içinde ki hava akımını kesen veya düzenleyen bir vanadır. Kullanılmayan bir odada ki merkezi klimayı (ısıtma veya soğutma) durdurmak veya odaların sıcaklığını ayrı ayrı düzenlemek için damper kullanılabilir. (Örneğin hacim kontrol damperleri) i

Damperler hem manuel hem de otomatik olarak çalıştırılabilir. Damper motoru otomatik çalışması gereken damperler için gereklidir. Hava akımını düzenli olarak kontrol etmenin gerektiği durumlarda, elektrikli veya pnömotik motorlar kullanılır.  Böylece bir termostat veya bina otomasyon sistemi tarafından kontrol edilebilir.

Damper Motoru Nasıl Çalışır:

Isıtma ve Havalandırma ve klima sisteminin bir parçası olan damper motoru (aktüatörü) bir damperin açılmasını ve kapanmasını kontrol eder. Damperin açılması, içeriyi soğutmak için bir binanın dışından gelen havanın girmesine izin verir veya içerdeki havayı tutmak için kapanabilir. Damper motorları, hem elektrikli hem de pnömatik konfigürasyonlarda mevcuttur. Yay dönüşlü ve lineer varyasyonlar da yapılmaktadır. Hangi tür damper motorunun kullanılacağı, binadaki HVAC sisteminin tipine ve konfigürasyonuna bağlıdır.

Bir damper motorunun temel fonksiyonu, bir HVAC sisteminin dışardaki havayı içeri almasını veya damperin havanın giremeyeceği şekilde hareket etmesini sağlamaktır. Örneğin; bir binadaki her ortamı soğutmak için sürekli enerji harcamak yerine, sıcaklık uygunsa dışarda ki havanın kullanılması çok daha uygun maliyetlidir ve genel olarak mekanik sistem daha az zorlanmış olur. Damper motoru tarafından kontrol edilen sistem, soğutulan havayı bina içine alır ve gerektiğinde damper içeride ki ısınan havayı dışarı itebilir.

Damper Motoru Kullanım Alanlar?

Damper motorları çeşitli sistemlerde ve farklı amaçlarla kullanılabilmektedir. Belli başlı damper motoru kullanımları şunlardır :

Yangın Damperleri

  • Karışım ve Hava Giriş / Çıkış damperleri
  • Yüzey ve By-pass damperleri

Yay geri dönüşümlü damper motorlarını görmek için tıklayın.

Yay geri dönüşsüz damper motorlarını görmek için tıklayın.