Fan Coil Sistemleri ve Doğru Termostat Seçimi

Fan Coil Sistemi Nedir?
ve
Fan Coil Termostatı Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Faktörler Nelerdir?

Fan Coil sistemi, bir fan ve bir ısıtma/soğutma kaynağından oluşur. Bina veya odanın ısıtma/soğutma ve havalandırma ihtiyaçlarını karşılayan bir sistemdir. Genellikle merkezi HVAC (Isıtma, Havalandırma ve Klima) sistemiyle entegre olarak çalışır. Özellikle hastane, otel, AWM, iş merkezi gibi ticari binalarda kullanılan fan coil sistemleri iki tip olarak çalışır. 2 borulu ve 4 borulu olarak adlandırılan bu sistem, kullanıcıların konforunu ve enerji verimliliğini sağlamak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Fan Coil ünitelerinde bulunan serpantinler, içinden geçen hava veya suyun sıcaklığını değiştirerek ortamın iklimlendirmesini gerçekleştirirken bu sistem termostat veya kontrol paneli aracılığı ile yönetilir.

Termostatlar sistemin fan hızını ve sıcaklık seviyesini ayarlayarak iç mekan sıcaklığını istenilen seviyede tutmaya yardımcı olur. Fan coil termostatları genellikle duvara monte edilir ve kullanıcıların istedikleri sıcaklık ayarlarını yapmalarına olanak tanır. Bu sayede fan coil sistemi verimli bir şekilde çalışır ve iç mekan konforu sağlanmış olur.

Bu denklemde fan coil termostat seçimi oldukça önemlidir ve dikkat edilmesi gereken bazı önemli faktörler vardır.

  • Termostatın uyumlu olduğu fan coil sistemi tipini belirlemek:

Fan coil termostatı seçerken, kullanılacak fan coil sisteminin tipine uygun bir termostat seçmek önemlidir. Örneğin, hem sıcak hem de soğuk su ile çalışan 2 borulu bir fan coil sistemi için uygun bir termostat seçilmelidir. Ayrı ayrı çekilmiş tesisatlar için 4 borulu kurguya uygun termostatlar doğru tercih olacaktır.

  • Termostatın zaman programlanabilir olması:

Fan coil termostatlarının farklı kontrol özelliklerine sahip olabileceği göz önünde bulundurularak, kullanım amacına uygun bir termostat seçilmelidir. Örneğin, programlanabilir bir termostat isteniyorsa buna dikkat edilmelidir. Üst otomasyonun mevcut olmadığı durumlarda, bilhassa küçük ve orta hacimlerde bu özellik farklı zamanlarda farklı sıcaklık ayarları yapabilmek enerji tasarrufu sağlar.

  • Termostatın haberleşme özelliği:

Termostat seçiminde üst otomasyonun varlığı ve haberleşme dili sorgulanması seçim safhasında büyük önem arz eder. Üst otomasyonun kurgulandığı tesislerde, fan coil üniteleri de akıllı termostatlar sayesinde üst otomasyon ile haberleşebilirler. Modbus ve BACnet uyumlu termostatlar sistem entegrasyonunu kolaylaştırır ve veri alışverişini sağlar. Böylelikle alt-üst limit belirleme, zaman programı yapabilme ve benzer uygulamalar üst otomasyon kanalıyla tüm odalar için yapılabilir hale gelir. Projelerde bu seçimin zamanlıca yapılması kablolama maliyetleri için kritik bir konudur.

  • Termostatın ek fonksiyonlarını incelemek:

Pencere kontağı, harici sensör, ekonomi modu, alt-üst limit fan coil termostatlarında gerekli ek fonksiyonları oluşturur. Bu özellikler bilhassa otel ve hastanelerde odanın boş veya dolu olmasına yönelik ciddi enerji tasarrufları sağlarlar.

  • Montaj kolaylığı ve estetik görünüm:

Termostatın montaj kolaylığı ve estetik görünümü de Termostat seçiminde dikkate alınmalıdır. Sıva üstü termostatlar, montaj kolaylığı sağlarken, sıva altı olarak tasarlanan termostatlar, görüntü açısından daha fazla mimari estetik sunarlar. Termostatın mekanik, dijital veya dokunmatik olması mimari açıdan değerlendirmesi gereken diğer detaylardır.

  • Termostatın kullanıcı dostu bir ara yüze sahip olması:

Kolayca okunabilir bir ekran, kullanıcıların sıcaklık ayarlarını kolayca görmesini sağlar. Ayrıca, dokunmatik ekranlar veya basit / iri tuşlar, termostatın kolayca kullanılmasını sağlar. Arka aydınlatması olan ekran tipleri kullanıcıların az ışıklı ortamlarda dahi istenilen ayarları yapmasına olanak verir.

  • Termostatın markası ve üreticisinin güvenilirliği:

Termostat üreticisinin güvenilirliği, ve satış sonrası destek ayrıca önemli bir husustur. Smallart Termostatlar, Türkiye ve civar ülkelerde 20 yılı aşkı süredir tercih edilmesinin en önemli sebepleri, kalitesi, ürün çeşitliliği ve satış sonrası hizmetleri olmuştur.

Özetle, Fan Coil Termostatı seçerken, mevcut kurguya uyumluluk (entegrasyon ve haberleşme özellikleri), fonksiyonellik, montaj seçenekleri, kullanıcı arayüzü ve marka güvenilirliği gibi faktörler dikkate alınmalıdır.

Bizi Takip Ettiğiniz İçin Teşekkürler.