Fan Coil Sistemlerinde Çevre Dostu EC Fan Kullanımı

Fan Coil Sistemlerinde Çevre Dostu EC Fan Kullanımı

Son dönemde ülkemizde ve dünyanın dört bir yanında meydana gelen ve acı sonuçlarıyla hepimizi derinden etkileyen doğal afetler, küresel ısınma başta olmak üzere insan-doğa ilişkisi üstüne daha fazla düşünmenin ve acil tedbirlere başvurmanın zorunlu olduğunu gösterdi.

Bu tedbirlerin bir kısmı devletler düzeyinde, küresel boyuttaki uygulamalardan oluşurken bireysel olarak yapabileceklerimiz de var. Konutlarımız ve iş yerlerimizdeki enerji yönetimi bu açıdan büyük önem taşıyor. Bu anlamdaki “enerji yönetimi” özellikle ısıtma / soğutma cihazları süreçlerindeki ihtiyaçları karşılamaya ve kullanıcı konforunu korumaya devam ederken, tükettiğimiz enerjiyi mümkün olan en düşük seviyede tutabilmek anlamına geliyor.

İklimlendirme uygulamalarında tercih edilecek ürünler ve bu ürünleri daha verimli hale getiren sistemler bu bağlamda hassas bir ?neme sahip. Oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan bu ürün ve sistemleri kullanırken dikkat edilmesi gereken iki temel noktadan bahsedebiliriz:

  • Enerji tasarruflu ve daha uzun kullanım ömrüne sahip cihazlar kullanmak.
  • Otomasyon uygulamaları sayesinde; konfor-enerji optimizasyonu ile enerji verimliliğini yükselten çözümlere yönelmek.

Bu iki noktada en hızlı ve etkin sonuç alabileceğimiz alanların başında iklimlendirme uygulamalarında yaygın olarak kullanılan fan coil sistemleri gelmektedir. özellikle EC fan içeren cihazlar çevre dostu özellikleriyle öncelikli tercih olmalıdır.

EC Fan Özellikleri ve Avantajları

EC fanlar, AC ve DC fanların tüm avantajlarını içermenin yanı sıra;

  • EC Fan fırçasız bir doğru akım motoru içerir fakat aynı zamanda AC akım ile indüklenmiş rotoru vardır. Bu kombinasyon sayesinde değişken hız kontrolü ile yüksek verimlilik alınmasını sağlar.
  • Fiziksel olarak daha küçük bir EC fan, daha büyük bir AC fan ile aynı akışı sağlayabilir. Daha düşük alanda daha büyük kapasite sunar.
  • Fırçasız bir motor olmasından dolay? daha az ısınır. Bunun sonucunda daha uzun çalışma ömrüne sahiptir ve güvenilirlikleri yüksektir.
  • EC Fan, kapasitesi dahilinde farklı akış ihtiyaçlarına basit bir voltaj kontrolü ile cevap verebilir. Farklı hızlarda da verimliliğini korur.
  • Neredeyse bakım gerektirmeyen bir yapısı olduğu için düşük operasyon maliyeti sunar.
  • Düşük motor gürültüsüyle kullanım konforu sunar.