Haberleşmeli Termostat Kullanımın Faydaları

Haberleşmeli Termostat Kullanımının Faydaları

Günümüzde her alanda büyük bir hızla gelişen teknoloji, iklimlendirme ve bina otomasyonu alanında da farklı disiplinleri bir araya getirerek fark yaratan sonuçlar veriyor. Gerek donanım, gerekse yazılım tarafında ortaya çıkan yenilikler sayesinde enerji verimliliği ve işletme maliyetleri en yüksek düzeyde optimize edilebiliyor.

Ges Teknik olarak bizim de Smallart markası altında düzenli AR-GE çalışmaları yürüttüğümüz bu ürünler arasında haberleşmeli termostatlar ?nemli bit yer tutuyor.

Haberleşmeli termostat, havalandırma otomasyonunda yaygın olarak kullanılan Modbus, BACnet, KNX, gibi haberleşme protokolleri ile merkezi otomasyon sistemine bağlanıp iki yönlü haberleşme gerçekleştirebilmektedir. Haberleşmeli termostatların, bina otomasyon sistemine entegre edilmesi ile sağlanan avantajları şu şekilde değerlendirebiliriz:

Haberleşmeli Termostat Kullanımının Faydaları

Öncelikle, kullanıcıların sıcaklık set değeri ve mod gibi parametrelere müdahalesini limitler dahilinde kısıtlayabilmesi ile birden fazla kullanıcının olduğu mekanlarda genel bir konfor ortamı yaratılmasına imkan verir.
Doğru ve optimize kullanım sağladığı için enerji tasarrufu sağlar.
Operasyonel anlamdaki faydaları ise şöyle sıralayabiliriz.

  • Oda sıcaklığını, ekstra bir oda sıcaklık sensörü koymadan izleyebilme.
  • Mahallerin ısıtma, soğutma, nem alma veya nemlendirme ihtiyacının merkezi sisteme hızlı aktarılması ile HVAC cihazlarının talebe uygun olarak çalıştırılmasına imkan verme.
  • Tüm cihazları birkaç farklı zaman programına göre, uzaktan çalıştırabilme özelliği.
  • Bina otomasyonuna entegre diğer sistemlere bağlı olarak çalıştırabilme. Örneğin, ortamda varlık sensörleri var ise buna bağlı olarak çalıştırabilir.
  • Cihazın tüm verileri izlendiği için, çalışma süresinden yola çıkarak bakım zamanını doğru biçimde hesaplayabilme.
  • Sistem kullanıcıların yaptığı girişlerin kayıt altına alınması ile yanlış kullanımların önüne geçilebilmesi.
  • Arıza durumlarında kullanıcı bildirimini beklemeden, sistem arıza mesajının ulaşması ve zamanında müdahale.