Kış Aylarında Doğalgaz Tasarrufu

Kışın en soğuk günlerinin henüz kendini göstermemiş olması nedeniyle, artan doğalgaz fiyatları henüz faturalara tam olarak yansımadı Ancak yeni yılla birlikte havaların giderek soğuması ve dolayısıyla doğalgaz kullanımının artması bekleniyor. Bu yazıda doğalgaz tasarrufu için etkili yöntemleri derledik.

Do?algaz Tasarrufu Yöntemleri Nelerdir?

Bina yalıtımı dışında doğalgaz tasarrufu yapmak için özellikle evlerimizde uygulayabileceğimiz pek çok basit yöntem mevcut. Bu yöntemleri temel olarak ikiye ayırabiliriz:

  • Isıtma sistemiyle ilgili uygulamalar
  • Kullanım alışkanlıklarıyla ilgili uygulamalar

Kombi ve Radyatör Peteklerinin Kontrolü

Kombiniz ve radyatör petekleri ısıtma sisteminizi oluşturan bileşenlerdir. Kombinin verimli çalıştığından emin olmak için periyodik bakımının yapılması, basınç ve du ayarlarının ideal seviyede kalması önemlidir.

Radyatör peteklerini de benzer şekilde kontrol etmelisiniz. Peteklerin tümüyle ısınıp ısınmadığını elle kolayca kontrol edebilirsiniz. Sadece üst veya alt kısmı ısınan petekler varsa bu peteklerin temizlenmesi veya havasının alınması gerekmektedir.

Isıyı Koruyarak Doğalgaz Tasarrufu Yapın

Bir mekanı ısıtmak için harcadığımız enerji temel olarak dışardaki ısıyla içerdeki ısı arasındaki farka bağlıdır. Dolayasıyla evinizin ısısını belirli bir seviyede tutmak doğalgaz harcamanızı azaltacaktır. Bunu sağlamak için dikkat edilmesi gerek noktalar şunlardır ;

  • Kombiyi gün içinde kapatıp açmak ve bu şekilde evin ısısını sürekli düşürüp tekrar yükseltmeye çalışmak yerine, kombiyi düşük seviyede çalışır halde bırakın.
  • Radyatör peteklerinin önünü kapatan eşyalar evin gerektiği şekilde ısınmasını engeller. Perdeler, koltuk, yatak gibi ev eşyalarını peteklere çok yakın yerleştirmeyin.
  • Peteklerle duvar arasına yerleştireceğiniz yansıtıcı levhalar ısının önemli kısmının duvar tarafından emilmesini engeller ve evin ısısının daha yüksek kalmasını sağlar.
  • Odalar arasında ki ısı farkı da doğalgaz tasarrufunu zorlaştıran bir unsurdur. Evin farklı noktaları arasında ciddi ısı fakları olursa ev içinde hareket ettiğinizde hissettiğiniz ısıttığınız alan hızla soğuyacak ve tekrar istenen dereceye gelmesi için fazladan doğalgaz kullanımı ortaya çıkacaktır.

Oda Termostatı ve Termostatik Vana Kullanımı

Oda termostatları istenen sıcaklığı önceden belirleyerek gereksiz ısınmanın önüne geçer. Sürekli manuel müdahaleye gerek kalmadan kombiyi yöneterek ortalama sıcaklığı korumayı sağlar. Benzer şekilde termostatik vanalar da aynı amaca hizmet eder. Oda termostatı kullanımıyla 6-20% arasında doğalgaz tasarrufu yapmak mümkündür.

Oda termostatları hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.