Enerji Yönetimi

Bilindiği üzere, Ticari binalarda enerji yönetimi, modern bina sistemlerinin karmaşıklığı ve artan enerji maliyetleri nedeniyle giderek daha önemli hale gelmektedir. Bu sistemler sırasıyla, aydınlatma, iklimlendirme (ısıtma, soğutma, havalandırma), ve diğer elektrik sistemleri olarak düşünülebilir.

Bu bağlamda, temel enerji yönetimi stratejilerinden biri, Bina Otomasyon Sistemlerinin kullanımıdır. Bina otomasyon sistemleri, bina sistemlerini merkezi bir kontrol panelinden veya yazılım aracılığıyla izleyen ve kontrol eden bir sistemdir. Bu sistemler, ısıtma-soğutma sistemlerinin (Fan Coil, Isı Pompası, VRF, Klima, vs), aydınlatma sistemlerinin ve diğer enerji tüketen ekipmanların otomatik olarak çalışmasını sağlar. Örneğin, uygun otomasyon sistemleri, bina kullanım saatlerine göre HVAC sistemlerini programlayabilir ve gereksiz enerji tüketimini önleyebilir, benzer şekilde aydınlatma  miktarını iş yerindeki yoğunluğa göre uygun teknolojik ürünler kullanarak arttırılabilir ya da azaltabilir.

Bina Otomasyon Sistemleri ile birlikte, enerji tüketimini izleyen ve analiz eden akıllı sayaçlar ve Bulut tabanlı izleme yazılımları son yıllarda yüksek miktarda rağbet görmektedir. Bu sayede, bina sahipleri ve işletmeciler enerji tüketiminlerini detaylı bir şekilde izleyebilir ve analiz edebilir, bu verileri enerji kullanım desenlerini belirlemek ve gereksiz enerji israfını tespit etmek için kullanılabilirler.

Ges Teknik bu alandaki tecrübesi ile bir çok işletmeye enerji tasarrufu sağlayan projeler teslim etti. Yatırım maliyetlerinin çok düşük olduğu, kurulum sürelerinin 3-4 günü geçmediği çalışmalarla, asgari %15-20 enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Bilhassa parekende sektöründe kullanılan cihazlara yönelik tecrübemiz, deneyimli kadromuz, ürün yelpazemiz bizleri bu alanda rakipsiz kılıyor.

Daha yeşil ve sürdürülebilir bir ekonomi için Enerji Yönetim Sistemleri ve otomasyon alt yapısı tüm Ticari İşletmeler için kaçınılmaz bir gerçek.

Back to Top