Fancoil Sistemlerinde Oda Termostatı Kullanımı

Fancoil sistemi büyük alanlara ve çoklu bölümlere sahip binalarda (AVM, okul, otel, iş yeri vb.) en sık tercih edilen iklimlendirme sistemlerinden biridir. Merkezi olarak yönetilebildiği gibi bağımsız üniteler olarak da çalıştırılabilir. Fancoil sistemlerinin temel işlevi mekandaki havayı emerek fancoil ünitesindeki serpantin aracısıyla istenen ısıtma ya da soğutma işlemini yaptıktan sonra geri üflenmesidir. Serpantin ise merkezi sistemden gelen sıcak / soğuk su ile ısıtılmakta ya da soğutulmaktadır. Bu işlem mahal sıcaklık ve hedeflenen sıcaklık değeri arasındaki fark ortadan kalkana kadar sürekli devam eder.

Fancoil Cihazlar?

Fancoil cihazları 2 ve 4 borulu tip olmak üzere iki ana gruba ayrılır. 2 borulu cihazlar tek serpantin ile çalışır, bir girişi ve bir çıkışı bulunur. Bu nedenle sadece soğutma veya sadece ısıtma işlemi yapar. Yaz ve kış aylarında belli bir ortalama sıcaklık değeri hedeflendiği için kullanılır olmakla beraber, mevsim geçişlerinde belli dönemlerde ısıtma belli dönemlerde soğutma gerekebildiği için konfor yaratmakta yetersizdir. Benzer şekilde aynı bina içinde bir noktada ısıtma diğer bi noktada soğutma ihtiyacı ortaya çıktığında 2 borulu Fancoil sistemi ihtiyaca yanıt veremez.

4 borulu fan coil cihazları ise daha esnek ve geniş kullanım imkanı sunar. Bu tür cihazlarda 2 adet serpantin ve her birinin kendisine ait giriş – çıkış boruları olduğu için, sistem genelinde mekanlar birbirinden bağımsız olarak ısıtıp soğutabilir. Ayrıca tek mekanda farklı anlarda ısıtma soğutma yapabilir.

Fancoil cihazları havalandırma özelliği taşımaz. Bu nedenle havalandırma ihtiyacını karşılama üzere Fancoil sistemleri dışardan hava alacak veya taze havayı merkezi sistemden aktaracak şekilde tasarlanabilir.

Oda Termostatı Ne işe Yarar?

Fan coil sistemlerinin etkin ve verimli şekilde çalışabilmesi için oda termostatlarını vazgeçilmez bir unsurdur. Her odanın bağımsız olarak iklimlendirilebilmesi ve odaların iklimlendirilmesinde mümkün olan en az enerjiyle en hızlı şekilde konfor yaratabilmesi ancak hassas oda termostatları ile mümkündür.

Mahal sıcaklığını ölçen termostat, belirlenen hedef sıcaklığını da ( Set Değeri) hassas şekilde ayarlamaya yardımcı olur. Böylece sistem çok daha verimli çalışır ve yük azaltılır. Fancoil termostatı set değerine göre Fancoil Cihazın motorlu vanasını ve fanını yönetir. Bu işlemi yapabilmek için ısıtma ihtiyacı olduğunda termostat sıcaklığa ulaşıldığı zaman ise vanayı ve fanı kapatır. Benzer şekilde soğutma ihtiyacında da aynı işlemi tekrarlar.

Fancoil oda termostatlarının pek çok alt türü bulunmaktadır. Dijital, haberleşemli, programlanabilir vd. özelliklere göre uygun termostat seçimi yapılmalıdır.

Fancoil Termostatlarını görmek için tıklayın.