Fancoil Sistemlerinde Oda Termostatı Kullanımı

Fancoil sistemi büyük alanlara ve çoklu bölümlere sahip binalarda (AVM, okul, otel, iş yeri vb.) en sık tercih edilen iklimlendirme sistemlerinden biridir. Merkezi olarak yönetilebildiği gibi bağımsız üniteler olarak da çalıştırılabilir. Fancoil sistemlerinin temel işlevi mekandaki havayı emerek fancoil ünitesindeki serpantin aracılığıyla istenen ısıtma ya da soğutma işlemini yaptıktan sonra geri üflenmesidir. Serpantin ise merkezi sistemden gelen sıcak/soğuk su ile ısıtılmakta ya da soğutulmaktadır. Bu işlem mahal sıcaklığı ve hedeflenen sıcaklık değeri arasındaki fark ortadan kalkana kadar sürekli devam eder.

Fancoil Cihazları

Fancoil cihazları 2 ve 4 borulu tip olmak üzere iki ana gruba ayrılır. 2 borulu cihazlar tek serpantin ile çalışır, bir girişi ve bir çıkışı bulunur. Bu nedenle sadece soğutma veya sadece ısıtma işlemi yapar. Yaz ve kış aylarında belli bir ortalama sıcaklık değeri hedeflenebildiği için kullanışlı olmakla beraber, mevsim geçişlerinde belli dönemlerde ısıtma belli dönemlerde ise soğutma gerekebildiği için konfor yaratmakta yetersizdir. Benzer şekilde, aynı bina içinde bir noktada ısıtma diğer bir noktada soğutma ihtiyacı ortaya çıktığında da 2 borulu fan coil sistemi ihtiyaca yanıt veremez.

4 borulu fan coil cihazları ise daha esnek ve geniş kullanım imkanı sunar. Bu tür cihazlarda 2 adet serpantin ve her birinin kendisine ait giriş-çıkış boruları olduğu için, sistem genelinde mekanlar birbirinden bağımsız olarak ısıtıp soğutulabilir. Ayrıca tek mekanda bile farklı anlarda ısıtma ve soğutma yapılabilir. 

Fancoil cihazları havalandırma özelliği taşımaz. Bu nedenle havalandırma ihtiyacını karşılamak üzere, fan coil sistemleri dışarıdan hava alacak veya taze havayı merkezi sistemden aktaracak şekilde tasarlanabilir. 

Oda Termostatı Ne İşe Yarar?

Fan coil sistemlerinin etkin ve verimli şekilde çalışabilmesi için oda termostatları vazgeçilmez bir unsurdur. Her odanın bağımsız olarak iklimlendirilebilmesi ve odaların iklimlendirilmesinde mümkün olan en az enerjiyle en hızlı şekilde konfor yaratılabilmesi ancak hassas oda termostatları ile mümkündür. 

Mahal sıcaklığını ölçen termostat, belirlenen hedef sıcaklığını (set değeri) da hassas şekilde ayarlamaya yardımcı olur. Böylece sistem çok daha verimli çalışır ve yük azaltılır. Fan coil termostatı set değerine göre fan coil cihazının motorlu vanasını ve fanını yönetir. Bu işlemi yapabilmek için, ısıtma ihtiyacı olduğunda termostat sıcak suyun fan coilden geçmesi için vanayı açar ve fanı çalıştırır; istenen sıcaklığa ulaşıldığı zaman ise vanayı ve fanı kapatır. Benzer şekilde soğutma ihtiyacında da aynı işlemi tekrarlar.

Fancoil oda termostatlarının pek çok alt türü bulunmaktadır. Dijital, haberleşmeli, programlanabilir vd. özelliklere göre uygun termostat seçimi yapılmalıdır. 

Fancoil Termostatlarını görmek için tıklayın.